Zanim zaczniesz – upewnij się, że Twoje płyty są odpowiednio suche przed czyszczeniem

Możesz wyczyścić winyl zanim płyta będzie całkowicie sucha, a w winylu nadal pozostanie trochę wilgoci. Należy jednak poczekać, aż winyl całkowicie wyschnie i będzie całkowicie pozbawiony cieczy. Zapobiegnie to uszkodzeniu winylu przez zbyt mocne pocieranie.

Jeśli niedawno używałeś swoich płyt, możesz zauważyć, że są one pokryte kurzem lub mają warstwę statycznego przywierania, która nie schodzi ze szmatką lub szczotką. Jeśli tak jest, możesz mieć kilka problemów. Winyl jest zbyt mokry, a winyl jest zbyt suchy.

Nie używaj produktów ściernych na płytach, które są zbyt mokre lub kruche

Większość ludzi widziała płyty ze śladami otarć na nich, a może nawet ich własne płyty z zarysowaniami. Jednak jeśli chcesz utrzymać swój winyl w dobrej formie, chcesz uniknąć tego typu uszkodzeń. Kiedy winyl jest zbyt mokry, lub kiedy winyl jest zbyt kruchy, możesz uszkodzić nośnik. Może to spowodować zarysowania lub nawet przerwy w rowkach.

Powinieneś być w stanie powiedzieć, czy twój winyl jest zbyt mokry, delikatnie przechylając winyl, aby zobaczyć, czy woda kapie z płyty.

Ten kurz może powodować drobne uszkodzenia, co może utrudniać winylom ślizganie się po płycie. Aby pozbyć się statycznych, użyj miękkiej szczotki z łagodnym mydłem, odkurzyć kurz powierzchni, a następnie lekko szczotkować winylu.

Statyka może również spowodować, że winyl będzie zbierał osad podczas odtwarzania, co może sprawić, że dźwięk będzie stłumiony lub będzie odbijać się echem. Aby pozbyć się ładunków elektrostatycznych, delikatnie wyczyść winyl miękką szczotką, aż nie pozostanie żaden osad.

Ostatni krok: zabezpiecz swoją płytę przed promieniami UV bezbarwną powłoką

Kiedy Twój winyl jest czysty i suchy, możesz dodać bezbarwną powłokę, aby zabezpieczyć go przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Światło UV (ultrafioletowe) może spowodować, że winyl z czasem się rozpadnie i straci wyrazistość nagrania.

Może to nastąpić szybciej w świetle słonecznym, więc upewnij się, że przechowujesz swoje płyty w pomieszczeniach zamkniętych. Dla płyt winylowych dostępne są produkty z lakierem bezbarwnym chroniącym przed promieniowaniem UV.

Produkty te mogą być nakładane pędzlem na płyty winylowe https://winylownia.pl/pl/categories/muzyka-akcesoria-pielegnacja-plyt-i-igly-1214554046.html, aby pomóc chronić je przed kurzem i pozostałym brudem.