skaner dokumentów

Skaner dokumentów – do czego służy?

W tym artykule pokrótce przyjrzymy się głównym rodzajom skanowania, rodzajom skanerów i temu, jak jest to obecnie wykorzystywane w biznesie, edukacji i innych dziedzinach.

Podstawowe informacje

Moda na wszystko co cyfrowe i masowa konwersja wszystkich dokumentów do formatu cyfrowego jest hołdem dla postępu technologicznego. Polska nie jest pod tym względem wyjątkiem i w taki czy inny sposób cała dokumentacja i archiwa są już przekształcane na format komputerowy lub będą przekształcane w przyszłości. Jeśli chodzi o termin „skanowanie”, to odnosi się on do procesu uzyskiwania cyfrowych kopii dokumentów. Można to zrobić za pomocą oddzielnego skanera lub skanera wbudowanego np. w urządzenie wielofunkcyjne. Skanowane dokumenty mogą być dowolnymi drukami, rysunkami, zdjęciami, projektami, dokumentami urzędowymi (paszporty, świadectwa, dyplomy, faktury, itp.), itp.

Jak wygląda skaner dokumentów i jakie są jego funkcje?

skaner dokumentów

Wraz z rozwojem digitalizacji dokumentów pojawiły się różne modele skanerów: od skanerów biurowych po skanery przemysłowe zdolne do przetwarzania strumieniowego dokumentów lub przetwarzania dużych formatów. Skaner dokumentów, jako samodzielne urządzenie z możliwością podłączenia do komputera, stał się niezbędny we wszystkich dziedzinach, od edukacji i księgowości po biura inżynierskie i projektowe. Potrzeba wysokiej jakości przetwarzania danych rosła, a wraz z nią rosły wymagania sprzętowe. Jeśli przyjrzymy się najbardziej popularnym typom, powinniśmy zwrócić uwagę na skanery zintegrowane oraz jako samodzielne urządzenia, łączące funkcje drukarki, z podajnikami dokumentów i mechanizmami przetwarzania wsadowego. Każde urządzenie wielofunkcyjne zawiera skaner i może pracować zarówno w trybie przesyłania danych do komputera (przez kabel USB, Wi-Fi lub Bluetooth, przez Ethernet itp.), jak i bezpośredniego wysyłania danych do druku, czyli bez zapisywania ich w pliku. W sklepie internetowym Alstor.pl znajdziesz bardzo duży wybór skanerów dokumentów.