Rodzaje cyberataków

Zachowanie bezpieczeństwa w sieci w dzisiejszych czasach wymaga podjęcia stosownych działań zapobiegawczych. Pamiętajmy o tym, że cyberbezpieczeństwo jest bardzo ważne i odrobina rozsądku uchroni nas przed kłopotami związanymi z atakiem cyberprzestępców. Jakie rodzaje cyberataków stosuje się w sieci? Jak ochronić swoje dane?

Cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo jest związane z ochroną przekazywanych danych w sferze internetowej. To także zapobieganie wszelkiemu ryzyku związanemu z aktywnością w sieci. Komputer powinien być wyposażony w system antywirusowy, a użytkownik musi pamiętać o nieklikaniu w podejrzane linki i nieodwiedzaniu witryn, które nie wzbudzają zaufania.

Rodzaje cyberataków

Niestety w sieci bardzo często jesteśmy narażeni na wiele cyberataków, które mogą przyjąć następujące formy;

  • Malware – złośliwe oprogramowanie,
  • Man in the Middle – jest to atak związany z uczestniczeniem osoby trzeciej w danej transakcji,
  • Phishing – polega na przejęciu hasła do logowania np. na portalach,
  • Cross site scriping – umieszczenie na stronie internetowej kodu, który przekierowuje użytkownika na inną stronę,
  • DDoS – to atak pozwalający zablokować możliwość logowania się na daną stronę przy jednoczesnym logowaniu na tą samą stronę wielu użytkowników,
  • Ransomware – jego celem jest przejęcie danych użytkownika i ich zaszyfrowanie,
  • SQL Injection – polega na wykorzystaniu luk znajdujących się w zabezpieczeniach np. w aplikacji,
  • Malvertising – daje przestępcom możliwość dotarcia do użytkownika, który odwiedza zaufane strony internetowe, a także instalowania złośliwego oprogramowania na urządzeniach użytkownika.

Ochrona przesyłanych informacji w sieci nie jest łatwa, jednakże zachowanie kilku zasad pozwoli nam uniknąć kłopotów związanych z atakiem cyberprzestępców. Hakerzy korzystają z coraz nowszych form atakowania użytkownika, co wpływa na rozwój tej przestępczości. Rozsądne korzystanie z witryn internetowych znacznie zmniejszy ryzyko ataku. Pamiętajmy także o kontrolowaniu tego, co w sieci przeglądają najmłodsi.