Przechowywanie płyt winylowych – najważniejsze kwestie

Jest powód, dla którego płyty winylowe są pakowane z wewnętrznymi i zewnętrznymi rękawami. Pomaga chronić woskową powierzchnię winylu przed zarysowaniami spowodowanymi brudem lub kurzem. Jeśli jesteś zapalonym kolekcjonerem płyt, będziesz chciał zainwestować w odpowiednie rodzaje rękawów, aby utrzymać je w najlepszym stanie.

Kiedy nie ma ich na talerzu gramofonu, płyty winylowe powinny pozostać wewnątrz zewnętrznego rękawa – tego z całą fajną grafiką – na minimalnym poziomie. Ale najlepszym sposobem na utrzymanie ich w świetnej formie jest użycie dobrego papierowego rękawa do przechowywania samego rekordu. Bezkwasowe papierowe rękawy są tanio dostępne online, a istnieją jeszcze droższe opcje dla audiofilów. Aby uzyskać jeszcze większą ochronę, wsuń płytę do polietylenowego rękawa.

Co pomaga w przechowywaniu płyt

Pomoże to zapobiec powstawaniu kurzu i wilgoci, a także innych uszkodzeń. Zapobiegaj wypaczaniu rekordów, układając je pionowo, obok siebie, na solidnej półce lub w skrzyni.

Nigdy nie układaj rekordów jeden na drugim, ponieważ dodatkowa waga może powodować problemy.

Podsumowanie

Staraj się też nie przepełniać na półce płyt. Jeśli używasz półki trzymanej razem przez kołki, upewnij się, że postępujesz zgodnie z instrukcjami i prawidłowo orientujesz całość. Rekordy nie są lekkie, a umieszczenie zbyt wielu na jednej półce może spowodować ich zawalenie. Płyty winylowe https://winylownia.pl/pl/menu/muzyka/akcesoria/przechowywanie-257.html nie radzą sobie dobrze, gdy są wystawione na ekstremalne ciepło, ekstremalne zimno lub wilgoć.

Niestety, dwa z najczęstszych miejsc przechowywania rekordów – piwnice i strychy – są również często nękane przez te problemy. Bądź mądry w kwestii tego, gdzie przechowujesz swoją kolekcję. Jeśli przechowujesz je w domu, trzymaj je z dala od ziemi i w pomieszczeniu o dość stałej temperaturze.

Jeśli brakuje Ci miejsca w biurze lub pokoju rodzinnym, lub musisz tymczasowo nacisnąć pauzę na zbieraniu winyli, użycie jednostki samoobsługowej to świetny sposób na zapewnienie im bezpieczeństwa i zwolnienie miejsca w domu.

Upewnij się tylko, że używasz urządzenia z kontrolowaną temperaturą (czasami nazywanego przestrzenią kontrolowaną klimatem). Te schowki utrzymują stałą temperaturę w pomieszczeniu, która pomoże utrzymać winyl wolny od wypaczeń lub innych rodzajów uszkodzeń związanych z pogodą.