Procesor do gier – na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Komputery są dziś przede wszystkim koniecznym elementem życia codziennego i zawodowego, gdyż są one niezbędne w pracy, nauce, rozwijaniu umiejętności i pozyskiwaniu informacji. Wiele osób jednak traktuje komputery przede wszystkim jako maszyny do rozrywki, które mają za zadanie pozwolić ich właścicielom na relaks przy grach. Komputery takie powinny mieć starannie dobrane procesory, jednak jak wybrać procesor do gier?

Rola w grach

Procesory są sercem komputera i to one w największym stopniu odpowiadają za jego moc obliczeniową, a ponieważ granie w gry jest czynnością komputer mocno obciążającą, wymagane są mocniejsze procesory, które umożliwią rozrywkę na pożądanym poziomie.

Chociaż wiele osób myśli, że to wybór karty graficznej jest najważniejszy, za komfort gry zarówno procesor, jak i karta graficzna odpowiadają w równym stopniu. W przypadku silnej karty graficznej konieczny jest więc i silny procesor, a ze słabą jednostką cały potencjał karty zostanie zmarnowany.

Czym kierować się, wybierając procesor do gier?

Procesory do gier muszą być przede wszystkim mocne, a to oznacza wyższą cenę niż w przypadku procesorów do zastosowań biurowych i surfowania w sieci.

Wybierając procesor, trzeba przede wszystkim spojrzeć na jego kompatybilność z płytą główną. Szczególnie wielką uwagę trzeba temu poświęcić, kiedy wymienia się procesor na nowszy, pozostawiając starą płytę, gdyż wystarczy chwila nieuwagi i może być też konieczne kupienie nowej płyty.

Przy kupnie procesora warto jest też wziąć pod uwagę rodzaj gier, w jakie ma się zamiar grać, gdyż istnieją procesory, które dają możliwość grania w najnowsze i najbardziej wymagające gry, jak i takie, które zadowolą tylko graczy lubiących produkcje starsze lub mniej wymagające. Gatunek też się liczy – strzelanki, symulatory i spora część strategii wymagają mocy szczególnie potężnej, podczas gdy inne typy gier zazwyczaj nie są tak zasobożerne.

Przyjęło się też już powszechnie, że w obecnych czasach do gier powinno się rozważać tylko procesory ośmiordzeniowe, gdyż te cztero- i sześciordzeniowe są najczęściej za słabe dla nowszych produkcji.

Na koniec warto też wspomnieć, że procesor jest integralną częścią komputera i trzeba sprawdzić też jego kompatybilność z kartą graficzną, dobrać do niego odpowiednie zasilanie, a w przypadku gier konieczne też często jest dodatkowe chłodzenie, które to elementy też powinno się uwzględnić w budżecie.