Komputer stacjonarny czy przenośny? Co wybrać?

Podczas kupowania komputera na klienta czeka wiele niewiadomych, zagadek i konieczność podjęcia wielu decyzji dotyczących konkretnej specyfikacji danego komputera. Najważniejszą jednak sprawą jest określenie tego, czy chce się kupić komputer stacjonarny, czy też może przenośny. Różnica ta określać będzie właściwie wszystkie pozostałe sprawy, takie jak cenę, czy też szybkość działania. Na co zatem najlepiej się zdecydować?

Cechy komputera przenośnego

Nie da się ukryć, że komputery przenośne ostatnimi czasy zyskują coraz większą popularność. Nie ma się czemu dziwić, w końcu kto nie chciałby zabrać swoich ulubionych filmów lub gier na wakacje, czy też pooglądać filmy leżąc wygodnie w łóżku. I faktycznie, takie właśnie możliwości oferują sobą komputery przenośne.

Niestety nie są to urządzenia tak idealne, jakby można się tego było spodziewać po reklamach. Są one po pierwsze o wiele droższe niż komputery stacjonarne. Wysoka cena wynika z o wiele bardziej skomplikowanej obudowy, w której muszą być zmieszczone zminiaturyzowane podzespoły. Ogromnym kłopotem takiego komputera jest jego nagrzewanie się. Intensywna praca szybkich podzespołów generuje duże ciepło. Powoduje to, że laptop nie może w sobie posiadać szybkich części, co czyni go nieco wolniejszym komputerem niż wersja stacjonarna.

Cechy komputera stacjonarnego

Komputera stacjonarnego nie zabierze się na wakacje, czy też nie położy na kolanach, wygodnie leżąc pod kołdrą. To prawda, te zadania będą niemożliwe. Posiadając jednak taki komputer, uzyskuje się coś zupełnie innego.

Chodzi tu przede wszystkim o bardzo dobre parametry pracy. Obudowa komputera w żadnym stopniu nie ogranicza jego chłodzenia, dlatego można zastosować podzespoły, które będą o wiele szybsze niż te zawarte w komputerze przenośnym. Powoduje to, że komputery stacjonarne znacznie lepiej nadają się np. do obróbki grafiki, gdy potężna moc procesora jest bardzo wskazana, lub po prostu do wygodnego grania w gry komputerowe.

Nie istnieje komputer idealny. Niestety trzeba określić to, co jest ważniejszego w tym sprzęcie i pod tym wyborem dobrać właściwą jego postać.

Komputery dostępne w ofercie sprzedażowej na stronie Sferis.pl.