iPhone 14

iPhone 14 najnowsza propozycja z rodziny Apple

Jeżeli chodzi o popularność, ciężko nie uwzględnić w żadnych rankingach na najlepsze smartfony, produktów firmy Apple, a konkretnie ich sztandarowych produktów – iPhonów. Zwolennicy androida mają zdecydowanie więcej marek urządzeń do wyboru, jednak amerykański koncern zdaje się nic sobie z tego nie robić i niezmiennie, od wielu lat, rywalizować o miano najlepszego producenta smartfonów. Mimo stosunkowo sporej różnorodności na rynku, iPhone 14 wydaje się być doskonałym rozwiązaniem dla każdego miłośnika nowinek technologicznych.

Różnice między iOS, a Androidem

To właśnie w systemach operacyjnych, użytkownicy dopatrują się głównych powodów swojej przynależności do fanów Apple’a. Dostępność Androida w zdecydowanej większości urządzeń innych marek wpływa na ogólną ocenę smartfonów. Ogrom modeli z tym rodzajem systemu jest zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem.

Wynika to z faktu, że nie tylko topowe smartfony firm innych niż Apple mają ten popularny OS i często robią mu niechcący antyreklamę. Gdy weźmiemy pod uwagę podobną półkę cenową, zdecydowanie ciężej dopatrzeć się różnic między systemami. Główna przewaga iOS’a wynika ze zdecydowanie sprawniejszego procesu usuwania pamięci podręcznej aplikacji (czyli głównego przeznaczenia urządzeń), co uniezależnia wydajność od wielkości pamięci operacyjnej RAM. Mniej zaawansowane modele iPhonów mogą działać równie sprawnie co nowsze (i droższe) wersje konkurencji.

Przedstawiciel najnowszej serii iPhone’ów 

Mający swoją premierę we wrześniu 2022 roku iPhone 14 szturmem wdarł się na rynek smartfonów i mimo długo wyczekiwanej prezentacji, szybko stał się jedną z najpopularniejszych pozycji na liście marzeń każdego technofila (i nie tylko). Cała seria posiada w swoim składzie aż cztery modele. Są to, oprócz podstawowego, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Plus oraz iPhone 14 Pro Max. Wersja podstawowa charakteryzuje się 6,1-calowym wyświetlaczem (podobnie do wersji Pro), 6 GB pamięci operacyjnej RAM, procesorem Apple A15 Bionic, 12-megapixelowymi aparatami (zarówno z przodu, jak i z tyłu), standardem 5G oraz systemem operacyjnym iOS 16.

Poszczególne parametry różnią się nieco pomiędzy poszczególnymi modelami serii, jednak wbudowana pamięć RAM wynosi dla wszystkich jednakowo 6 GB. Wskazane powyżej cechy charakterystyczne (szczególnie wielkość RAM) stanowią o wyjątkowej efektywności i płynności eksploatowanych aplikacji, a dzięki wspomnianej w poprzednim akapicie przewadze wykorzystywanego przez nie systemu operacyjnego, różnica ta jest jeszcze bardziej widoczna.

Trudny wybór dla każdego klienta

Biorąc pod uwagę powyższe, wybór systemu operacyjnego, a co za tym idzie, marki (i modelu) smartfona, którym będziemy chcieli się posługiwać przez najbliższe lata, nie należy do najłatwiejszych. Jeżeli jednak zdecydujemy się na produkty z firmy Apple, iPhone 14 wydaje się znakomitym wyborem, ze względu nie tylko na nowoczesne rozwiązania technologiczne, wspaniały wygląd, czy też jego sprawność, ale przede wszystkim na stosunek powyższych do jego ceny. Sprzęt ten oferuje znacznie więcej, niż wymieniono w artykule, ale nie sposób wymienić wszystkich jego za i przeciw za jednym razem.