6915_kontaktron_mc270_s68_glowne_l_

Czujniki magnetyczne do drzwi i okien – świetne zabezpieczenie antywłamaniowe

Współcześnie liczba potencjalnych złodziei i włamywaczy jest ogromna, a posiadając własny magazyn, pracownię, garaż, czy nawet zwykłe mieszkanie trzeba być przygotowanym na to, że ktoś będzie chciał je okraść. Dlatego też warto zaopatrzyć się w dobre zabezpieczenie antywłamaniowe, które w razie czego uruchomi alarm dźwiękowy i odstraszy złodzieja. Godnym polecenia narzędziem są kontaktrony magnetyczne, znane też jako czujniki magnetyczne do drzwi i okien. Czym dokładnie jest takie urządzenie? Jaka jest jego zasada działania? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w poniższym artykule.

Kontaktron magnetyczny – proste, ale skuteczne narzędzie antywłamaniowe

Czujnik magnetyczny do drzwi i okien składa się z dwóch elementów – magnesu i kontaktronu. Montuje się je kolejno na ruchomej i stałej części zamknięcia, tak aby były jak najbliżej siebie. Kontaktron ze sklepu napad reaguje na zmiany pola magnetycznego wytwarzanego przez magnes, dlatego też po otwarciu drzwi lub okna (a ściślej mówiąc po oddaleniu magnesu od kontaktronu) zareaguje on i uruchomi alarm. Dzięki temu nawet lekkie uchylenie drzwi wystarczy, by odstraszyć złodzieja i poinformować właściciela czujnika o próbie włamania.

Jak dokładnie działają czujniki magnetyczne do okien i drzwi?

Wewnątrz kontaktronu znajdują się dwie krótkie rurki, do których przymocowuje się specjalne blaszki ferromagnetyczne. Ich obecność sprawia, że pod wpływem zmiany pola magnetycznego tulejki kontaktronu zwężają się ku sobie lub się od siebie oddalają (w zależności od modelu urządzenia). Takie działanie mechanicznie uruchamia alarm, niezależnie od tego, w jaki sposób otworzy się drzwi lub okno. Blaszki ferromagnetyczne są bardzo czułe, więc wystarczy oddalić od nich magnes o ćwierć centymetra, aby zmieniły położenie rurek umieszczonych w kontaktronie magnetycznym.