Dysk SSD czy magnetyczny – który wybrać?

Kupowanie komputera wiąże się z naprawdę ogromną ilością potrzebnych do podjęcia decyzji. Wiele z nich dotyczy rodzaju procesora, karty graficznej, czy też używanej wielkości pamięci RAM. Jak się jednak okazuje, do tego towarzystwa dołączono ostatnimi czasy również dyski twarde. Można je wybierać pomiędzy standardowymi modelami magnetycznymi oraz nowoczesnymi modelami SSD. Czym się one charakteryzują oraz jakie są ich cechy?

Charakterystyka dysku magnetycznego

Dyski magnetyczny używane są już od wielu dekad. Oczywiście przez ten czas przeszły małą rewolucję, lecz schemat działania niewiele się zmienił. Standardowo wyposażone są one w jeden lub dwa dyski magnetyczny, na których przechowywane są dane, a także specjalny mechanizm i ramie do jego sterowania, na którego końcu znajduje się sensor odczytujący dane. Oczywiście ogromną zaletą takich dysków jest ich niska cena, lecz wspomnieć warto również o tym, że charakteryzują się one niezwykle dużą dostępnością. Niestety wady również są bardzo ważne, a mianowicie wysokie ryzyko uszkodzenia dysku, ponieważ jest to bardzo wrażliwe urządzenie. Co więcej, jest głośne, generuje wysoką temperaturę, a także jest oczywiście bardzo wolne.

Charakterystyka dysku SSD

Widząc wady dysków magnetycznych, zupełnie nie dziwić powinno to, że dyski SSD cieszą się tak ogromną popularnością. W ich przypadku zamiast tradycyjnych dysków obecne są tylko i wyłącznie kości pamięci bez sensora i bez mechanizmu sterujące, a także bez wszystkich towarzyszących im minusom. Jest to dysk, który przede wszystkim cechuje się naprawdę bardzo szybkim działaniem. Czas odczytu oraz zapisu jest tu wielokrotnie lepszy niż w przypadku starego modelu. Co więcej, jest to dysk zupełnie bezgłośny, nie generuje tak dużej ilości temperatury, a także można go swobodnie przenosić, ponieważ nie jest wrażliwy na uszkodzenia tak jak model magnetyczny. Jaka jest jego wada? Przede wszystkim jest nią wysoka cena, która jest nawet dwa razy wyższa za tę samą pojemność, co przypadku modelu magnetycznego.